Dziś już ostatni post z cyklu skład kremu lawendowego 🙂 Mam nowe zamówienie od koleżanki na balsam regenerujący na zmęczenie więc muszę się śpieszyć i zakupić jeszcze dziś olej arganowy…
przypominam recepturę kremu lawendowego :
- 10 ml wody lawendowej / destylowanej / demineralizowanej
- 2g wosku pszczelego / 1g wosku candelilla
- 8 ml oleju migdałowego
- 7 ml oleju z pestek moreli
- 3 ml oleju słonecznikowego
- 2 krople lawendowego olejku eterycznego
Białe miarki są bardzo poręczne – można nimi odmierzyć 1ml, 5ml ,15ml i 100ml
(kupiłam je w IKEI)
Polecam twórcze podejście do tematu – zabawę w zmianę ilości każdego z olejów – tylko trzeba pamiętać, aby ich suma nie uległa zmianie. Olej ze słodkich migdałów ma właściwości podobne do oleju z pestek moreli – natomiast słonecznikowy dłużej pozostawia tłustą warstewkę na skórze. Jest go najmniej, jednak ma najwięcej kwasu linolowego – składnika ceramidu1. Związek ten odpowiada za właściwą budowę tzw. cementu międzykomórkowego. Im więcej dany olej zawiera kw linolowego tym lepiej działa na naskórek. Jego warstwa rogowa przypomina cegły i cement 🙂 Spójrzcie na zdjęcie i wyobraźcie sobie, że cegły to komórki = korneocyty, a cement to w 40% ceramidy 🙂 Warstwa rogowa naskórka (stratum corneum) jest dla naszego organizmu podstawową barierą ochronną ! Watro uzupełniać składniki cementu 🙂
Przydatność kosmetyczna oleju zależy od składu kwasów tłuszczowych i sposobu otrzymywania.
Ważne aby olej był tłoczony na zimno wówczas zachowuje swoje właściwości. Skóra najbardziej potrzebuje kwasu linolowego i γ-linolenowego. Osoby zdrowe sprawnie metabolizują kwas linolowy do γ-linolenowego. Natomiast chorzy na cukrzycę i atopowe zapalenie skóry maja z tym problem. Dlatego powinni dostarczać do organizmu i skóry więcej kwasu γ-linolenowego (np. w formie oleju z czarnej porzeczki). Metabolity kwasu linolowego aktywują receptory PPAR ( to z moich notatek ze studium wiedzy o kosmetykach) co powoduje :
- przyśpieszenie syntezy lipidów (ceramidów) w żywych warstwach naskórka
- pobudzenie różnicowania się komórek
- zwiększenie ilości filagryny (utrzymywanie wody)
- zwiększenie poziomu kolagenu w skórze właściwej
- hamowanie produkcji sebum
- redukcje stanów zapalnych
Zawartość kw. linolowego w poszczególnych olejach
- olej słonecznikowy 68-72%
- olej z pestek moreli ok 30%
- olej migdałowy 24- 26%
Który tłusty składnik jest najlepszy dla skóry ? Dlaczego mieszamy oleje ? Napiszę o tym w kolejnym poście 🙂