Balsam z nagietka i rumianku

 Receptura balsamu

  • 5 ml wosku pszczelego / 3ml wosku candelilla  (wersja vege)
  • 10 ml oleju migdałowego
  • 9 ml oleju sezamowego
  • 5 ml nalewki z nagietka i rumianku
  • 1 kropla witaminy E w kapsułce

ⓒ Kinga Stepniak / zioła

 Balsam zawiera 5ml nalewki nagietkowo-rumiankowej. W przepisie zaleca się dodanie 6g każdego z ziół oraz 70 ml wódki. Pomnożyłam wszystko razy 2, aby wykorzystać leczniczy potencjał mikstury w przypadłościach gardłowych. Wiosną zawsze atakują mnie paciorkowce.. Wolałabym uniknąć antybiotyków. Poradnik zielarza zaleca picie 2 łyżeczek nalewki dziennie, w celu przeciwdziałania stanom zapalnym gardła. Można też robić płukanki rozcieńczone wodą. Trunek jest również pomocny w przypadku trądziku. Święta Hildegarda stosowała nagietek na oparzenia i trudno gojące się rany. Suszone kwiaty zatopiłam w alkoholu (40%) dnia ósmego marca. Pływały ponad 3 tygodnie. Starałam się często wstrząsać miksturą, aby ułatwiać uwalnianie się korzystnych związków. Nadszedł czas na odsączenie ziółek i degustacje 🙂

ⓒ Kinga Stepniak

Nalewka ma kolor czarnej mocnej herbaty. W zapachu dominuje rumianek. Smak rozgrzewający, ale gorzki. Zaleca się trzymanie jej w butelkach z ciemnego szkła, aby wartościowe związki nie uległy rozkładowi pod wpływem światła. Miałam tylko przezroczysty słoik. Owinęłam go folią aluminiową..

 

Rozpuściłam wosk wraz z olejami w „gorącej kąpieli” Kiedy mikstura ostygła do temp. 40st.C dodałam kroplę wit.E oraz nalewkę nagietkowo-rumiankową (ogrzaną w dłoniach do temp. ok 36st.C) Całość zgęstniała bardzo szybko – musiałam intensywnie mieszać, aby nie powstały grudki.

ⓒ Kinga Stepniak

 ..ⓒ Kinga Stepniak

 

Kosmetyk może mieć zastosowanie w stanach zapalnych skóry. Łagodzi ukąszenia, wysypki, oparzenia. Zalecany na owrzodzenia żylakowe. Ma właściwości odkażające i przeciwzapalne. Jest łagodny. Może być stosowany w najwrażliwszych miejscach.

Smaruje krostki, drobne ranki na skórze oraz pajączki na nogach 🙂 Czekam na efekty..
Warto pomnożyć składniki razy 2 i zrobić komuś prezent 🙂

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s