Jak przeciwdziałać rozstępom w ciąży?

ⓒ Kinga Stepniak / ciąża 

 Jestem w siódmym miesiącu ciąży i jakoś do tej pory nie dopadły mnie rozstępy. Nie jest to oczywiście wyłączna zasługa balsamu. Kiedy byłam w pierwszym trymestrze dostawałam wiele rad od doświadczonych mam co robić, aby białe blizny nie pojawiły mi się na piersiach, brzuchu i udach. Pomysłów było sporo. Każdy z nich zwierał część prawdy. Niektóre kobiety szczypały się regularnie, taki masaż zwiększał elastyczność skóry, inne twierdziły, że trzeba używać tłustych kremów, jeszcze inne, że warto się gimnastykować i konieczna jest odpowiednia dieta.  Pojawiały się też teorie, że rozstępy  to kwestia genetyczna i jeśli moja mama ich nie miała, to ja też nie powinnam mieć. To akurat się nie sprawdza gdyż wystąpiły u mojej babci, a u mamy już nie. Pierwszy razy w życiu widziałam rozstępy na ciele mężczyzny, który w pewnym czasie zaczął bardzo szybko rosnąć. Dziwiłam się co to takiego, te białe kreski na nodze? Co to właściwie jest? To wewnętrzne rozdarcie tkanek powodujące powstawanie blizn na powierzchni skóry.  Niestety bardzo ciężko się ich pozbyć, kiedy już się pojawią. Jest na to trochę sposobów, ale może to temat na kolejny post. Na pewno warto im przeciwdziałać. Jak?

  • Po pierwsze dbajmy, aby nasza waga rosła stopniowo, nie gwałtownie. Jeśli nie będziemy objadać się na potęgę wszystkim co wpadnie nam w ręce, a racjonalnie i regularnie dostarczać, tego czego potrzebuje organizm ciężarnej zmniejszymy ryzyko szybkiego nagłego rozrostu:) Jest sporo poradników dotyczących żywienia, warto zajrzeć. 

 

  •  Dr William McCormic twierdził, że rozstępy są efektem niedoboru witaminy C. Wpływa ona na produkcję kolagenu. Jest to białko, którego funkcję można porównać do działania małych sznurków utrzymujących spoistość tkanki. Pisze o tym Helen Saul Case w książce „Ciąża i witamny”;                                                                                                                                             Tkankę łączną można sobie wyobrazić jako kompozyty włókien biologicznych, które działają podobnie jak włókno szklane lub materiały z włókien węglowych. Plastikowa osłona włókna szklanego jest silna dzięki temu, że naprężenia przenoszą się przez włókna szkła. Podobnie tkanki przenoszą napięcie i naprężenie przez włókna kolagenowe.                                                     Jeżeli kolagen jest w wystarczającej ilości i jest mocny wówczas zmniejsza się ryzyko rozdarcia tkanek.  Warto spożywać witaminę C w dużych dawkach. Osobiście co dzień na czczo piję pół litra soku z pomelo. Nie każdemu służy taka ilość – cytrusy mogą uczulać, jak również powodować rozwolnienie.  Warto przetestować co komu służy. W każdym razie owoce i warzywa z dużą dawką witaminy C moga nas uchronić nie tylko od rozstępów, ale też od przeziebienia…

 

  • Po trzecie natłuszczajmy skórę balsamami zwiększającymi jej elastyczność. Warto poznać odżywcze oleje, które szczególnie służą. Zawierają w składzie kwasy tłuszczowe wzmacniające naskórek, jak również  odpowiednie minerały i witaminy. W następnym poście o nich napiszę i podam przepis na moje mazidło. W książce „50 mitów o urodzie” Jana Zubcowa i Tijna Orasmae-Meder radzą jak nie dopuścić do rozstepów:                                                                                                     Istnieje czynnik dzięki, któremu da się bezbłędnie przewidzieć, że za kilka godzin na udach i brzuchu pojawi się rozstęp. To silne swędzenie. Wówczas trzeba jak najszybciej posmarować się jakimkolwiek gęstym kremem odżywczym. I „jak najszybciej” w tym przypadku wcale nie jest figurą retoryczną. Oznacza to dosłownie: zawsze noś w torebce krem i jak tylko poczujesz coś podobnego, biegnij do najbliższej łazienki czy nawet windy. Wciśnij przycisk najwyższego piętra w tym czasie zdąrzysz się nasmarować. I zagrożenie Cię omnie: rozstęp najprwdopodobniej się nie pojawi. Ten trick polega na tym, że tłuste i gęste kremy szybko zmiękczają górne warstwy skóry i zmniejszają dostęp tlenu do tkanek, a w tym przypadku jest to korzystne. W każdym razie taką metodę profilaktyki zalecają specjaliści, bazującyna własnych badaniach i eksperymentach.

 

  • Po czwarte wykonujmy regularnie peelingi skóry. Dzięki nim przyśpieszamy regenerację i poprawiamy jej ukrwienie, a przez to również odżywienie. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s